Furioso.sk

O nás

V roku 2023 slávi Žrebčín Motešice 100 rokov svojej existencie.

Vznikol, aby sa v ňom šľachtili kone pre potreby armády. Armáda potrebovala kone nebojácne, nenáročné, vytrvalé, obetavé, dobrosrdečné, úzko naviazané na svojho jazdca. Dôstojníci zistili, že kone, ktoré sa vrátili z frontu a neostali tam, boli väčšinou z Motešíc. Nechoreli a rýchle regenerovali prípadné traumy a zranenia. Navyše, na rozdiel od ostatných plemien boli dlhoveké a dlho vydržali v aktívnej službe. Tieto vlastnosti sa v našom chove zachovali dodnes.

Sme chráneným šľachtiteľským chovom plemien Furioso a Nonius, ktoré sú kultúrnym dedičstvom stredoeurópskeho regiónu. Tieto plemená sú známe svojou vytrvalosťou a výborným charakterom. Sú schopné širokému okruhu rekreačných jazdcov, rodinných fariem, agroturistických zariadení a športovcov priniesť dobré pocity z jazdenia na koni a partnerstva s ušľachtilým zvieraťom.

Naše kone sa uplatňujú vo všetkých jazdeckých disciplínach, vrátane záprahov, vydržia s jazdcom celú jeho športovú kariéru a ešte aj po skončení kariéry sa môže uplatniť v chove.

V súčasnosti okrem chovu koní v 3 areáloch (Motešice, Bzince pod Javorinou, Čierna Voda-Chorvátsky Grob) organizujeme v Motešiciach preteky na národnej aj medzinárodnej úrovni. S našimi koňmi reprezentujeme Slovenskú republiku na úrovniach Majstrovstiev Európy aj sveta.

O kone sa stará tím obetavých ošetrovateľov, profesionálnych jazdcov, chovateľov, jazdeckých inštruktorov a členov nášho športového klubu TJ Žrebčín Motešice.